DOW JONES, A NEWS CORP COMPANY
Bölümler
  • Today's Paper
  • SHOW ALL SECTIONS HIDE ALL SECTIONS
    HIDE ALL SECTIONS
Aim higher, reach further.
Get the Wall Street Journal $12 for 12 weeks. Şimdi abone ol

Suriye'nin muhalefete karşı kimyasal silah kullandığından 'çok az şüphe' var

Ölümcül saldırıyı 'ahlaki delilik' olarak nitelendiren Kerry ABD'nin harekete geçmesi için gerekçeleri açıkladı

On Monday afternoon, Secretary of State John Kerry gave a statement on the Syrian government's use of chemical weapons. Watch his full remarks here.
Secretary of State John Kerry said the Syrian government's use of chemical weapons against civilians was a "moral obscenity," delivering the clearest indication yet that the Obama administration is preparing to attack President Bashar al-Assad's regime. Jerry Seib reports. Photo: AP.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, sert ve tavizden uzak bir tonda ABD'nin Suriye'ye karşı askeri anlamda harekete geçmesi için gerekçeleri sıraladı. Kerry, Suriye'de muhaliflerin kuşattığı bölgeye yapılan saldırıda kimyasal silah kullandığı yönünde inkar edilemez kanıtlar bulunduğunu ve bunun 'ahlaki delilik' olduğunu söyledi.

ABD'li ve Avrupalı yetkililere göre, Obama yönetiminin yaptığı planlama ABD ve müttefiklerinin Birleşmiş Milletler desteği olmaksızın Suriye'ye saldırması çevresinde dolaşıyor. Böyle bir rota uluslararası hukuka yönelik endişelere neden olabilir ancak yönetimin BM Güvenlik Konseyi'nde Esad'ın en büyük destekçisi Rusya ile diplomatik bir tartışmaya girmesinin önüne geçecektir. ABD olası bir operasyonun desteklenmesi için NATO ortakları ve Arap Ligi ile de iletişimini artırdı.

yönetimden yetkililerin iddia edilen kimyasal saldırılar konusunda halen son istihbarat değerlendirmelerinin beklendiğinin açıkça belirtmesine rağmen, ABD'nin açıklamalarının yanında savaş planlamasına da hız vermesi Başkan Barack Obama'ya hava saldırılarının başlatılması konusunda hızla karar verebilecek zemini sağladı. Muhalifler saldırıda binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.

Aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Pazartesi günü Halep'in Fardous mahallesine Esat güçlerince yapılan bombardımanın ardından hayatta kalanları arayan kişiler. ENLARGE
Aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Pazartesi günü Halep'in Fardous mahallesine Esat güçlerince yapılan bombardımanın ardından hayatta kalanları arayan kişiler. stringer/Reuters

Yönetimden üst düzey yetkililer şu an için ABD'nin olayda kimyasal silah kullanıldığının "şüphesiz" olduğu sonucuna ulaştığını belirtti. Yönetim ulaşılan kanıtların Esad'a bağlı güçlerin kimyasal silah kullanımında sorumlu taraf olduğuna "çok az şüphe" bıraktığını ifade etti. Yetkililer ABD istihbaratının şu an ulaşılan bu sonuçları güçlendirme sürecinde olduğunu belirtti.

Kerry Washington'da yaptığı konuşmada, "Sivillerin, kadın, çocuk ve masum kişilerin kimyasal silahlar kullanılarak rastgele katledilmesi ahlaki deliliktir," dedi ve Şam'ın uluslararası gözetçileri olay yerine almayı ertelemesinin saklayacak bir şeyleri olduğunu gösterdiğini belirtti. Kerry ayrıca ABD müttefiklerinin nasıl yanıt verileceğini "etkin şekilde görüşmekte" olduklarını ifade etti.

Kerry, "Başkan Obama dünyanın en kırılgan insanlarına karşı dünyanın en çirkin silahlarını kullanmanın bir bedeli olması gerektiğini düşünüyor," dedi.

Kerry'nin açıklamaları, geçen haftaki kimyasal gaz saldırılarından etkilenen bir alan olan Şam'ın Muhammediye banliyösünde inceleme için bulunan BM müfettişlerine kimliği belirsiz keskin nişancılar tarafından ateş açılmasının ardından geldi.

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, ABD daha öncesinde BM Genel Sekreteri General Ban Ki-moon'a bir uyarı gönderdi, üst düzey bir yetkili incelemenin anlamsız olduğu ve artık güvenli olmadığını iletti. Bu kişi Ban'ın ekibine işlerine devam etmesi emrini verdiğini belirtti.

BM müfettişleri kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına karar verecek ancak kimin kullandığını araştırmayacak. ABD'li yetkililer Pazartesi günü, kendi istihbarat kuruluşlarının saldırıları Esat rejimi ve Rusya'nın iddia ettiği gibi muhaliflerin değil Esad'a bağlı güçlerin gerçekleştirdiği sonucuna ulaştığını ve bu sonuçların Salı günü açıklanacağını belirtti.

Yönetim yetkilileri Obama'nın kararını BM denetçileri değil ABD'nin değerlendirmesine göre vereceğini belirtti.

ABD gizli servisleri geçen haftaki saldırılarda kimyasal silahların gönderildiği roketin türünü analiz etti. Gizli servisler, bu roketin muhaliflerde bulunmadığı ve yalnızca rejim güçlerinin elinde bulunduğu sonucuna ulaştı. ABD'li yetkililere göre bu da Beyaz Saray'ın olayda Esad'ın sorumlu olduğuna inancını güçlendirdi.

Pentagon yetkilileri ise rejime ait olası hedeflerin belirlendiği ve komutanların Obama'dan yeşil ışık beklediğini belirtti.

ABD Donanması'nın Altıncı Filosu Akdeniz'in doğusunda emir bekleyen dört savaş gemisine sahip. Bu gemiler Tomahawk füzeleri ve Suriye'yi vurabilecek diğer silahlarla donatılmış durumda.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, Esad'ın elindeki Rus yapımı ileri düzey kıyı koruma yapıları ve yakın zamanda kademesi artırılan Yakhont füzelerine karşı önlem olarak ABD'ye ait savaş gemilerinin "sınıra sağlıklı bir mesafede" bulunduğunu belirtti.

ABD yönetim ve savunmasından yetkililer diğer taraftan olası saldırıların kapsam açısından sınırlı olacağını, amacın devirmeksizin Esad'a mesaj vermek olduğunu belirtti.

editorTurkiye@wsj.com

SHOW COMMENTS HIDE COMMENTS (0)
Failed to load comments
Show More Archives
Advertisement

Popular on WSJ