DOW JONES, A NEWS CORP COMPANY
Bölümler
  • Today's Paper
  • SHOW ALL SECTIONS HIDE ALL SECTIONS
    HIDE ALL SECTIONS
Aim higher, reach further.
Get the Wall Street Journal $12 for 12 weeks. Şimdi abone ol

Obama'nın Suriye'ye müdahale çağrısı dünya liderlerini böldü

ENLARGE

ST. PETERSBURG – ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye yapılacak müdahale için uluslararası destek bulamazken, G-20 zirvesinde liderleri birleştirememesinin yanında, evinde de Kongre ve ABD halkı arasında müdahaleye şüpheyle yaklaşanlarla yüzleşecek.

Obama, G-20 toplantısında başkanlarla ve başbakanlarla yaptığı özel görüşmelerde ve tarihi bir kalede yapılan 4 saatlik bir toplantıda kendi bakış açısını anlatmaya çalıştı.

Suriye'de kimyasal silah kullandığı iddiaları için yapılması gereken "güçlü bir uluslararası müdahale" söylemi dünya liderlerinin fikirlerini değiştirmekte etkisiz kaldı.

Obama'nın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in politik olarak yalnız bırakma çabaları da ses getirmedi. Putin, G-20 zirvesinin ev sahipliği yanında Suriye'deki rejiminde baş destekçisi ve koruyucusu konumunda.

Beyaz Saray, Cuma günü "ABD'nin kimyasal silah kullanılmasına karşı koyulan yasağının güçlendirilmesine" destek veren 11 ülkeyi yayınladı.

Ancak Putin de Cuma günü Rusya dahil Suriye'ye müdahaleye karşı olan sekiz G-20 ülkesini açıklayarak kendi listesini ortaya koydu. Toplamda 10 ülke ABD'nin söyleminin altına imza atmadı.

Söylemin altına imzasını koyan herkes de Suriye'ye askeri müdahaleye destek vermiyor. İtalya Başbakanı Enrico Letta ABD'nin yayınladığı listede yer alsa da Suriye'ye karşı bir askeri müdahale de yer almayacağını açıkladı.

G-20 üyesi olmaktan daha çok sürekli misafir konumunda olan İspanya'nın verdiği oy çıkarılırsa G-20 ülkelerinin 10'u askeri müdahaleyi desteklerken 10'u da karşı çıkıyor.

Almanya'da ABD'nin söyleminin altına imzasını koymadı. Şansölye Angela Merkel öncelikle Avrupa'da bir karar çıkmasını bekleyecek. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Suriye konusu hakkındaki konumunu Litvanya'da yapılan bir toplantıda AB Dışişleri bakanlarına anlatacak.

Suriye'yi müdahaleyi destekleyen Fransa Cumhurbaşkanı Fraçois Hollande ise Birleşmiş Milletler'in 21 Ağustos'da kimyasal silah kullanıldığına dair yaptığı araştırma sonucunu bekleyeceğini açıkladı. Hollande ayrıca kararının ABD Kongresi'nden çıkacak oylama sonucuna bağlı olduğunu da ekledi.

editorTurkiye@wsj.com

READ COMMENTS HIDE COMMENTS ()
Failed to load comments
Show More Archives
Advertisement

Popular on WSJ