DOW JONES, A NEWS CORP COMPANY
Bölümler
  • Today's Paper
  • SHOW ALL SECTIONS HIDE ALL SECTIONS
    HIDE ALL SECTIONS
Aim higher, reach further.
Get the Wall Street Journal $12 for 12 weeks. Şimdi abone ol

AB, Türkiye'ye yeni fasıl açma konusunda uzlaşamadı

LÜKSEMBURG—Almanya ve Avrupa Birliği'nin diğer ülkeleri, Ankara ile müzakerelerde yeni fasılların açılıp açılmaması konusunda görüş birliği sağlayamadı.

AB Dışişleri Bakanları'nın katıldığı toplantıda Almanya, Hollanda ve Avusturya, diğer ülkelerin müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi durumunda bunun AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri zedeleyebileceği yönündeki endişelere rağmen 2005 yılından bu yana devam eden müzakere sürecinde yeni fasılların açılmasına karşı çıktı.

ENLARGE
Bloomberg News

AB'ye üye ülkelerin Çarşamba günü Türkiye ile bir toplantı yaparak ülkenin bölgesel politikaları ile ilgili faslı açması bekleniyordu. Bu, Brüksel'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümeti ile üç yıl aradan sonra açacağı ilk fasıl olacaktı.

Ancak geçen hafta Almanya, Ankara'nın protestoculara karşı tutumu nedeniyle görüşmelerin ilerlemesi konusunda isteksizliğini yansıtmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Pazartesi günü Berlin'de yapılan Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası toplantısında tutumunu daha da belirginleştirdi.

Türkiye gibi ülkelerde güçlü bir sivil toplumun oluşmasının önemli olduğunu belirten Merkel, "Bu bir tehdit olarak görülmemeli. Diyalogun üstün geleceğini umut ediyorum" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise "Türkiye'de son haftalarda yaşananların iyi olduğuna şüphemiz yok. Ancak görüşmeler ne dondurulmalı ne de azaltılmalı. Bunun yerine farklı çıkarları bir araya getirebileceğimiz bir yol bulmalıyız" dedi.

AB'li diplomatlar Almanya'nın bugün bölgesel konuları içeren faslın açılması için siyasi bir karar alınmasını ancak Avrupa Komisyonu'nun bir sonraki ilerleme raporu açıklanıncaya kadar müzakerelerin devam etmemesini teklif edeceğini belirtiyorlar. Avrupa Komisyonu'nun ilerleme raporunun Ekim ayının ortasında açıklanması bekleniyor.

Bu da Almanya'da Eylül'de yapılacak seçimlerden önce başka görüşmelerin yapılmayacağı anlamına geliyor.

Şu an AB Dönem Başkanlığını yürüten İrlanda'nın Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore ise yaptığı açıklamada, Almanya'nın bu teklifi ile ilgili "nabız yokladıklarını" belirtti.

Gilmore, yaptığı basın toplantısında "Bu öneri üzerinde düşüneceğiz ve Çarşamba'dan önce nihai bir karar vereceğiz." dedi.

Ankara'da ise Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili müzakerelerin devam etmesi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Yetkili, "Açılacak yeni sayfa teknik bir konu ve müzakerelerin başlamasının önünde bir engel bulunmuyor. AB'nin yeni bir sayfa açmaması yanlış olur ancak bir duruma olumlu bakıyoruz" dedi.

AB şu ana kadar Türkiye ile 13 fasıl açtı ancak bunlardan sadece biri tamamlanabildi. Bir ülkenin AB'ye üye olması için 35 faslın kapanması gerekiyor.

Konuyla ilgili The Wall Street Journal gazetesine konuşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Almanya'nın vereceği tavizin "bir çözüm olabileceğini" ifade ederek, "Türkiye ile ilişkilerimizi kesmekten kaçınmalıyız. Katılım sürecinin devam etmesini istemediğimizi söylememiz durumunda Türkiye'deki milyonlarca insanı hayal kırıklığına uğratacağımızı düşünüyorum" dedi.

editorturkiye@wsj.com

READ COMMENTS HIDE COMMENTS ()
Failed to load comments
Show More Archives
Advertisement

Popular on WSJ