DOW JONES, A NEWS CORP COMPANY
Bölümler
  • Today's Paper
  • SHOW ALL SECTIONS HIDE ALL SECTIONS
    HIDE ALL SECTIONS
Aim higher, reach further.
Get the Wall Street Journal $12 for 12 weeks. Şimdi abone ol

Berlusconi yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi (solda), Kerime El Mahrug (sağda) ENLARGE
İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi (solda), Kerime El Mahrug (sağda) Agence France-Presse/Getty Images

MİLAN— Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, reşit olmayan bir kızla para karşılığı ilişkiye girmek ve yetkilerini kötüye kullanmaktan dolayı yargılandığı davada 7 yıl hapse mahkum olurken siyasetten ömür boyu men cezasına çarptırıldı.

Suçlamaları reddeden Berlusconi'nin avukatları ise kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Ancak karar üst mahkemece onansa dahi İtalyan yasaları 70 yaşın üzerindeki kişilere ev hapsine izin verdiğinden doları 76 yaşındaki Berlusconi muhtemelen hapse girmeyecek.

İtalya parlamentosunun Senato'sunda yer alan Berlusconi başbakanlıktan istifa ettiği 2011 yılının sonunda bu yana kurulan hiçbir hükümette rol almadı.

Karar ardından açıklama yapan Berlusconi, "Eşi benzeri görülmemiş bir şekilde beni siyasetten saf dışı etmeyi amaçlayan bu karar inanılması güç bir karar. Masum olduğum için bu karara karşı sonuna kadar direneceğim" dedi.

Dava Berlusconi'nin gece kulüplerinde Ruby takma ismi ile dansçılık yapan Kerime El Mahrug'un hırsızlık suçundan tutuklanması üzerine gözaltında alındığı karakolu serbest bırakılması için aradığı 2010 yılının Mayıs ayında kadar gidiyor. Berlusconi bu olaydan dolayı görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Savcılar ayrıca Berlusconi'nin 2010'da El Mahrug 17 yaşındayken genç kızla para karşılığı cinsel ilişkiye girmekle de suçluyor. İtalyan yasalarına göre 18 yaşın altındaki bir kız ile para karşılığı seks yasadışı.

El Mahrug ile bir akşam yemeği partisinde tanıştığını iddia eden Berlusconi ise karakolu telefon ile aradığını kabul etse de El Mahrug'un serbest bırakılması için polise baskı yaptığını reddetti.

Berlusconi mahkemede ayrıca El Mahrug'un reşit olmadığını bilmediğini ve Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yeğeni sandığından konu ile ilgili bilgi almak için polis karakolunu aradığını söyledi.

Savcılar reşit olmamasına rağmen Berlusconi'nin seks karşılığında El Mahrug'a binlerce euro ve çok değerli hediyeler verdiğini de iddia ediyor. Berlusconi ise El Mahrug'a 45 bin euro (114 bin lira) verdiğini kabul etmesine karşın bunu El Mahrug'u "fahişelikten kurtarmak" ve kendisine yeni iş açması için verdiğini söylüyor.

editorturkiye@wsj.com

READ COMMENTS HIDE COMMENTS
Show More Archives
Advertisement

Popular on WSJ