Önde gelen biyoteknoloji şirketi Amgen, diğer bir biyoteknoloji şirketi Onyx Pharmaceuticals 'ı 10,4 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardı. Amgen, bu alım ile kanser ilacı sanayisindeki büyümeden yararlanmayı planlıyor.

Bloomberg News

Tamamı nakit olarak yapılacak satın alım anlaşması Onyx'e hisse başına 125 dolar değer veriyor. Amgen'in ödeyeceği tutar beklentilerin altında. Onyx'in önde gelen ürünü kan kanserinin tedavisinde kullanılan Kyprolis ilacı.

Anlaşmanın dördüncü çeyreğin başında tamamlanması bekleniyor.

Amgen, Onyx'i satın alarak ilaç sektörünün en hızlı büyüyen segmentlerinden biri olan kanser ilacı sanayisinden yararlanmayı hedefliyor. Bilimsel ilerlemeler, bir zamanlar iyileştirilmesi zor olan bazı kanser hastalıklarında yeni tedavilerin de önünü açtı.

Bu satın alma ile Onyx'in Kyprolis ilacının da hakları Amgen'e geçecek. Bu ilaç, plazma hücre kanseri olarak da bilinen bir çeşit kan kanserinin tedavisinde kullanılıyor. İlaç bu yılın ilk yarısındaki satışlarda 125 milyon dolar gelir getirdi. İlacın 2015 yılına kadar 1 milyar dolar satış yapması bekleniyor.

editorturkiye@wsj.com