DOW JONES, A NEWS CORP COMPANY
Bölümler
  • Today's Paper
  • SHOW ALL SECTIONS HIDE ALL SECTIONS
    HIDE ALL SECTIONS
Aim higher, reach further.
Get the Wall Street Journal $12 for 12 weeks. Şimdi abone ol

Portekiz'de yargı bazı kemer sıkma önlemlerini iptal etti

Portekiz'de yargı, hükümetin aldığı bazı kemer sıkma önlemlerini iptal etti. Hükümet, bütçe hedeflerini tutturamayabileceğini açıkladı

Portekiz Hükümeti dün, yargıtayın aldığı kararla kemer sıkma önlemlerinin bir bölümünde yürütmeyi durdurduğunu açıklarken, ülkenin 78 milyar Euro'luk (101 milyar dolar) uluslararası kurtarma programına yönelik bütçe hedeflerini karşılayabilmesinin zora gireceği uyarısında bulundu.

Hükümet sözcüsü Luis Marques Guedes, yaklaşık üç saat süren bir kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Yargıtayın kararı ülkenin kurtarma programı kapsamındaki amaçlarını ve bütçe hedeflerini yerine getirmesini oldukça zorlaştıracak," dedi.

Toplantının ardından Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, kısa bir açıklama yaparak hükümete destek veren Portekiz Cumhurbaşkanı AnibalCavaco Silva ile bir araya geldi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı, hükümetin koşulları yerine getirmek durumunda olduğunu tekrarladı," dendi.

Portekiz Devlet Bakanı Luis Marques Guedes basın toplantısı düzenledi. ENLARGE
Portekiz Devlet Bakanı Luis Marques Guedes basın toplantısı düzenledi. European Pressphoto Agency

Portekiz Hükümeti, Anayasa Mahkemesi'nin Cuma geç saatlerde aldığı kamu çalışanlarının maaşları ile devletten alınan emekli maaşlarından yapılan kesintilerin yalnızca kamu sektörünü kapsadığına vurgu yaptı ve haksız olduğu kararıyla sarsıldı.

Mahkeme, işsizlik ve hastalık yardımlarına yönelik uygulanması planlanan vergi kesintilerini de iptal etti. Bağımsız ekonomistlerin hesaplamalarına göre hükümetin sonuç olarak, 5.3 milyar euroluk 2013 bütçesinde 860 milyon ile 1.3 milyar euro arasında olacağı tahmin edilen açığı başka önlemlerle kapatması gerekecek.

Guedes, "Mahkemenin kararına saygı duyuyoruz ancak ülke üzerinde oluşturacağı olumsuz etkiler konusunda Portekiz halkını uyarmalıyız,"dedi. Guedes ayrıca, kararın uluslararası borç verenler ve yatırımcılar arasında Portekiz'in güvenilirliğine zarar vereceği ve kurtarma kredisinin vadelerinin uzatılmasına yönelik görüşmeleri de zora sokacağı konusunda uyardı.

Avrupa Birliği yetkililerinin gelecek hafta Dublin'de yapılacak bir toplantıda bu konuda karar varması bekleniyordu.

Portekiz 2011 ortasından bu yana Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın sağladığı kurtarma programı altında. Passos Coelho Hükümeti ise ülkenin bütçe açığını azaltmak ve ekonomiyi daha rekabetçi hale getirmek için borç veren tarafların öngördüğü planı sıkı bir şekilde uyguluyordu.

Bunun yanında uygulanan tasarruf önlemleri ülkenin daha da derin bir resesyona girmesine neden oldu. Ekonomi 2011'den bu yana yaklaşık yüzde 5 daraldı, işsizlik ise yüzde 17'ye yükseldi.

Ekonomideki bu karanlık görünüm, ülkede hükümetin güvenilirliğinin sarsılmasına neden oldu. Passos Coelho, geçen çarşamba Parlamento'da ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin açtığı güven oylamasından geçti.

Sosyalist lider Antonio Jose Seguro Cuma günkü kararın ardından Passos Coelho'yu istifaya çağırdı. Parlamento'da çoğunluğa sahip olsa da daha fazla tasarruf önlemi kabul ettirmek ve kızgın halk Passos Coelho hükümeti için zorlayıcı olacak.

Kurtarma kredisi sağlayanlarla yapılan anlaşmaya göre Portekiz'in 2012'de GSYH'nın yüzde 6.4'ü olan bütçe açığını bu yıl GSYH'nın yüzde 5.5'ine çekmesi gerekiyor.

Hedeflerin tutturulamaması halinde borç verenler kurtarma parasını vermeyebileceği belirtiliyor.

Bütçe açığının 2015'te ise yüzde 3'e düşmesi gerekiyor. Portekiz'de bütçe açığının hızla kapatılması gerektiği, aksi takdirde şu an GSYH'nın yüzde 124'üne yaklaşan kamu borcunun sürdürülemez bir seviyeye çıkma riski olduğu konusunda herkes hemfikir.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu sözcüsü mahkemenin kararı konusunda yorum yapmadı.

READ COMMENTS HIDE COMMENTS
Show More Archives
Advertisement

Popular on WSJ