Zorlu Center'da 2 bin metrekarelik yer kiralayan, ancak bugün açılan Zorlu AVM ile paralel zamanda açılış yapmayan Apple, bu açılışı 2014 yılının başında yapmayı planlıyor. Apple yetkililerinin bu hafta İstanbul'a geldiğini ve mağazayı gezdiğini dile getiren Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, "Aralık ayında yetişir mi diye konuşuyorduk. Ama açılış ocak ayına kaldı. Çünkü inanılmaz titiz çalışıyorlar" dedi. Apple'ın Türkiye'deki ilk mağazasını Aralık ayında açması bekleniyordu.

Zorlu Center'da şu an içerisinde çalışma yapılan Apple mağazası. Ayşegül Akyarlı Güven / The Wall Street Journal

Zorlu'daki Apple mağazası, dünyada sadece 2 mağazasında daha bulunan kübik cam bir tavanla kaplı olacak. Bu tavan için camlar özel olarak üretiliyor. Apple'ın yer kaplamalarını bile neredeyse kimyasal deney yapar gibi özenle seçip yerleştirdiğini ifade eden Alkaş, "Tüm bu özen sonucunda ortaya gerçekten çok güzel bir mağaza çıkacak. Dünyadaki en iddialı mağazalarından birisi olacak.

Apple'ın mağazası Zorlu'nun lüks katında Louis Vuitton ile Burberry'nin hemen arasındaki boşlukta yer alıyor. AVM'nin en görünür yerinde konumlandırılan mağaza, şu an üzerinde ağaç resimleri olan yeşil bir kağıtla kaplı. İçeride ise camların takılma çalışmaları sürüyor. Alkaş Zorlu'nun Türkiye'de 4 mağaza açacağını, ilkinin kesinlikle Zorlu'daki olacağını ifade ediyor.

Dünyada 14 ülkede 400'den fazla mağazalası bulunan Apple, Türkiye için hazırlıklara 2010 yılında, bir şirket kurarak başlamıştı. Yıllardır Apple sevdalılarının heyecanla beklediği Apple Türkiye ofisinin kuruluşu ile ilgili ilk adımlar 2010 yılı MAyıs ayında atıldı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde "Apple Teknoloji Çözümleri Limited Şirketi" adına yayınlanan kuruluş sözleşmesine göre şirketin ticari ikametgahı Maslak, Beybi Giz Plaza olarak belirlenmişti.

2003 yılına kadar sadece Amerika'da mağaza açan Apple, 2003 ylında dışarıya açılımını Tokyo'da Ginza Caddesi'nde açtığı mağaza ile yaptı. 2004 ve 2005 yıllarında Tokyo'ya iki mağaza yatırımı daha yaptı. 29 Haziran tarihinde sona eren 2013 yılı üçüncü çeyreğinde

Apple bu yılın üçüncü çeyreğinde 31,2 milyon iPhone ve 17 milyon iPad satışı gerçekleştiren Apple, aynı dönemde 3,8 milyon Mac bilgisayar sattı. Apple'ın üçüncü çeyrek gelirleri 35,3 milyar dolar olmuştu.

aysegul.guven@wsj.com