Bu hafta ABD'de Fed'in bir sonraki politika toplantısında tahvil alımlarına ilişkin alacağı kararları önemli ölçüde etkileyecek bazı veriler açıklanacak.

Üretim faaliyetleri açısından oldukça önemli olan ABD ISM imalat verisi 1Ekim Salı günü açıklanacak. 50'nin üzerinde gelmesi büyüme şeklinde yorumlanan verinin bu ay 55.0 gelmesi bekleniyor. Salı günü yakından takip edilecek bir diğer veri ise TSİ 04:00'te açıklanacak Çin imalat sektörü PMI verisi olacak. PMI verisinin 51.5 gelmesi bekleniyor.

Avrupa'da ise başrol yine Avrupa Merkez Bankası'nın olacak. Normal şartlar altında faiz kararı açıklamalarını Perşembe günleri yapan merkez bankası bu defa 3 Ekim Perşembe gününün Almanya'da resmi tatil olması nedeniyle aylık faiz kararını 2 Ekim Çarşamba günü açıklayacak. Faiz açıklamasının ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi TSİ 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek.

Faiz kararının yanı sıra İtalya'da süregelen kriz de yatırımcıların odak noktalarından biri olmaya devam edecek. Silvio Berlusconi destekçisi beş bakanın istifası hükümeti çökme noktasına getirmiş durumda. Hükümeti kurtarma çabalarına devam eden Başbakan Enrico Letta, Çarşamba günü güven oylamasına gidileceğini açıkladı.

2 Ekim Çarşamba günü TSİ 22:30'da bir konuşma yapacak olan Fed Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamaları merkez bankasının gelecek adımları hakkında ipucu vermesi bakımından çok önemli. Aynı gün TSİ 19:00'da ise Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyesi Eric Rosengren açıklamalarda bulunacak.

3 Ekim Perşembe günü ABD'de işsizlik maaşı başvuruları gelecek. Geçtiğimiz ay 305 bin gelen verinin bu ay 311 bin gelmesi bekleniyor. TSİ 19:30'da ise FOMC'nin bir diğer üyesi Richard Fisher bir konuşma yapacak.

4 Ekim Cuma günü Japonya Merkez Bankası basın toplantısı düzenleyecek ve faiz kararını açıklayacak. TSİ 16:15'te FOMC üyesi William Dudley, TSİ 16:30'da ise FOMC üyesi Jeremy Stein açıklamalarda bulunması bekleniyor.

4 Ekim Cuma günü açıklanacak ABD işsizlik verisi de istihdam piyasasının sağlığı açısından önemli. Dow Jones Newswires'ın düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin beklentisi Ağustos ayına ilişkin işsizlik verisinin değişmeden yüzde 7,3 gelmesi yönünde. Aynı tarihte açıklanacak bir diğer veri ise Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi. Ekonomistler, Ağustos ayında 169 bin gelen tarım dışı istihdamın Eylül ayında 180 bin gelmesini bekliyor.

Eylül ayındaki toplantıda tahvil alım miktarını değiştirmeme kararı alan Fed tarafından da yakından takip edilecek olan istihdam piyasasına ilişkin veriler, ekonominin ne kadar sağlıklı olduğuna dair fikir verecek olması açısından da son derece önemli.

secil.citir@wsj.com