SAN FRANCISCO (MarketWatch) — Arayış nihayet bitti: Microsoft kendisini yönetecek kişi olarak şirket içerisinden birini seçti.

Şirket Salı günü Bulut Sistemi ve Girişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Satya Nadella'nın yeni CEO olacağını açıkladı.

Açıklama ardından sorulan soru ise "Kim bu Nadella?" oldu.

Bernstein Araştırma'dan analist Mark Moerdler yaptığı açıklamada, "Kendisi bir girişimci. Microsoft bulut sistemine ve abonelik hizmetlerine gittikçe daha fazla ağırlık veriyor. Aradıkları adam bu." dedi.

Uzun süredir Microsoft'ta çalışan Nadella Temmuz 2013'e kadar şirketin sunucu ve araç biriminin başında bulunuyordu. Daha sonra Microsoft'un tarihinde gittiği en büyük yeniden yapılandırma adımı ardından bulut sistemleri ve girişim grubunun başına geçti.

Nadella'nın Microsoft'un bulut sistemleri ve girişim işlerinin başına geçmesi ise şu ana kadar karşılığını verdi. 23 Ocak'ta açıklanan mali ikinci çeyrek rakamlarına göre ticari bulut hizmetleri gelir açısından bir önceki yıla kıyasla yüzde 107 büyüdü. Moerdler, CEO arayışı yapıldığı sırada yaşanan böylesi bir gelir büyümesinin yatırımcıların gözünden kaçamayacak kadar fazla olduğunu söylüyor.

Bulut sistemi ve abonelik hizmetlerine daha fazla odaklanacağını söyleyen Moerdler, "Kaç tane bulut bayisi yüzde 107 büyüyebilir. Yalnızca bir tane o da Microsoft" dedi.

Ancak yine de bazıları hala şirketi ileriye götürebilecek kişinin dışarıdan gelecek bir CEO olacağı görüşünde. Bu kişilerin hayalinde ise Ford Motor 'un CEO'su Alan Mulally vardı. Ancak Mulally en azından 2014'ün sonuna kadar otomobil üreticisi şirkette kalacağını açıklayarak bu yarışın dışına çıktı.

FBR Sermaye Piyasaları'ndan Daniel Ives ise yaptığı yorumda, "Wall Street'teki bir çok kişi şirket dışından gelecek bir kişinin yeni bir bakış açısı ve statükoya bağlı kalmadan Microsoft'a bir değişim getirebileceğine inanıyordu. Şirket içerisinden birinin CEO olarak göreve getirilmesi Xbox'ın şirketten ayrılması gibi stratejik konuları da gündemden düşürecek gibi görünüyor" dedi.

Ives, Nadella'nın lehine olan şeyin kendisinin "şirketin adamı olması" ve Microsoft'ta bir yönetici olarak şirketin kültürünü bilmesi olduğunu söyledi. Ayrıca Microsoft'un çekirdek iş dünyası müşterileri dikkate alındığında gelecekte önemli bir iş alanını oluşturacak bir bulut gibi bir birimin başında olması da iyi bir şey.

editorturkiye@wsj.com