The San Francisco Chronicle'ın adını vermediği kaynaklara göre Apple, şirket satın alım ve birleşim sorumlusu Adrian Perica, elektrik otomobil üreticisi Tesla Motors'un CEO'su Elon Musk ile California'nın Cupertino kentinde bir toplantı yaptı. Daha önce iPhone üreticisinin elektrik otomobil üreticisi Tesla'yı satın alabileceği yönünde ortaya çıkan spekülasyonların ardından bu gizli görüşme oldukça dikkat çekici bulundu.

Haberde Silikon Vadisi'nin iki önemli oyuncusu arasında gerçekleştirilen yüksek seviyeli bu toplantının Apple'ın Tesla ile oldukça yakında ilgilendiğini gösterdiği kaydedildi.

Yine The Chronicle, Apple'ın özellikle kalp krizlerini önceden tahmin eden bir teknoloji ile tıbbi cihazlar işine girmek istediğini de yazdı.

Haberde, "THX ve 10.2 çevresel ses düzeninin mucidi ses mühendisi Tomlinson Holman öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmada Apple, kanın damarlardan geçişi sırasında çıkardığı sesten yola çıkarak kalp krizlerini önceden tahmin etmenin yollarını araştırıyor." denildi.

Gazete, Apple'ın ana iş alanından oldukça uzakta olan elektronik otomobiller ve tıbbi cihazlara olan ilgisinin teknoloji devinin iPhone ve iPad dışında risk almayı göze aldığının açık bir göstergesi olduğunu da belirtti.

Wall Street analistleri Apple'ın yeni iş alanlarına girmesi gerektiği görüşünden yola çıkarak zaman zaman Apple ile Tesla arasında bir evliliğin olabileceği spekülasyonlarında bulunuyorlardı. Berenberg yatırım bankasından analist Adnan Ahmed Ekim ayında Apple CEO'su Tim Cook'a açık bir mektup dahi yazarak milyarlarca dolarlık nakit parasını daha iyi işlerde kullanması yönünde şirket üzerinde oluşan baskıya dikkat çekerek Apple'ın Tesla'yı alması çağrısını yapmıştı.

Şu ana kadar konuyla ilgili her iki şirketten de bir açıklama gelmiş değil.

editorturkiye@wsj.com