• The Wall Street Journal

Uluslararası bankalar, Merkez'in kararı için fazladan trader çalıştıracak

  • PRABHA NATARAJAN VE KATIE MARTIN
[image] Bloomberg News

Döviz piyasasının en büyük bankalarından bazıları Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında gerçekleştirilecek işlemler için fazladan trader bulunduracak.

Ek eleman çalıştırılması, yatırımcılar ile traderların gelişmekte olan piyasalarda karmaşanın artmasına hazırlandığına işaret ediyor. Büyümenin yavaş olması ve hükümet finansmanların sarsıntıda olması nedeniyle Brezilya'dan Rusya'ya kadar gelişmekte olan piyasaların borsalarına, tahvil piyasalarına ve para birimlerine sert satışlar geliyor. Türk lirası, politika yapıcıların yüksek enflasyon ve yavaşlayan büyüme ile mücadele etmesi nedeniyle piyasa hareketlerinin merkezinde yer alıyor.

Merkez bankasının faiz kararının 24:00'da açıklanması bekleniyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre J.P. Morgan Chase faiz kararı sonrasında işlem emri vermek isteyen müşterilere destek vermek amacıyla Londra ve New York ofislerinde çalışan traderların sayısını artıracak.

Deutsche Bank sözcülerinden biri de olağan günlerde söz konusu saatlerde herhangi bir traderın çalışmadığı Londra masasında da traderların işlemlere devam edeceğini belirtti.

editorturkiye@wsj.com

Copyright 2013 Dow Jones & Company, Inc.

Bu kopya ticari olmayan sadece kişisel kullanım içindir. Dağıtımı ve buradaki metaryellerin kullanımı Üye Anlaşması ve telif hakları kanunuyla korunmaktadır. Ticari kullanım yada birden çok kopya için Dow Jones’a irtibata geçin yada www.djreprints.com’u www.djreprints.com ziyaret edin.